Komora hiperbaryczna
Zastosowanie tlenoterapii hiperbarycznej
Kardiologia
Nie tylko wspomaga pracę zdrowego serca, ale także poprawia efekty leczenia chorób układu sercowo-naczyniowego: zwiększa dopływ tlenu do serca pomagając przywrócić krążenie w obszarach z zakrzepami, oraz zapobiega uszkodzeniom i atakom mięśnia sercowego, m.in. u osób z zespołem wieńcowym.
Sport
Gwarantuje szybką regenerację po ciężkim, wysiłkowych treningu, redukuje deficyt tlenowy i pozwalają szybciej wrócić do formy po ewentualnej kontuzji. Zwiększa się także ilość molekuł ATP (tzw. paliwa mięśniowego) oraz zanika efekt zakwaszenia mięśni. Poprawia metabolizm i zmniejsza poziom odwodnienia organizmu.
Odmładzanie
Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się! Działa stymulująco na fibroblasty, które odpowiedzialne są za syntezę m. in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze. Spowalnia proces degeneracji ustroju i doprowadza składniki odżywcze do odległych i niedotlenionych komórek ciała.
Dziecięce porażenie mózgowe
Włoscy lekarze zastosowali tlenoterapię hiperbaryczną w leczeniu płodu w łonie matki. Był to rok 1988. Zaskakujące było to, że wykazano zmniejszenie uszkodzenia mózgu po zakończeniu terapii. Pacjentki były hospitalizowane przed 35. tygodniem i poddawane terapii hiperbarycznej co 2 tygodnie przez 40 minut. Zaobserwowano poprawę w biofizjologicznym profilu płodu już po drugim zabiegu. Rehabilitacja mózgowego porażenia dziecięcego obejmowała 20 sesji 1-godzinnych, o ciśnieniu atmosferycznym 1,5 ATA (100% tlenu), raz lub dwa razy na dobę. Końcowe wyniki wykazały znaczne zmniejszenie spastyczności — o 50% u 94,78% pacjentów!
Neurologia
Dotlenia mózg i zwiększa jego aktywność. Redukuje obrzęki mózgu, stymuluje pracę całego układu nerwowego, pobudza do życia oraz przywraca prawidłowe funkcjonowanie uśpionych komórek, poprawia warunki przepływu w mikrokrążeniu. Wspomaga rehabilitację po wylewach i udarach.
Stomatologia
Poprawia ukrwienie w uszkodzonej tkance, wzmacnia efekt działania antybiotyków i sulfonamidów (środków odkażających), a ponadto zwalcza infekcje i dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych do miejsca infekcji. Pomaga także zabić bakterie beztlenowe - przyczynę najgorszych zakażeń ran.
Chirurgia
Pomaga zminimalizować ryzyko powikłań i skraca czas rekonwalescencji poprzez: ośmiokrotny wzrost komórek macierzystych, które wykazują zdolność regeneracji, tworzenie nowych naczyń krwionośnych (angiogeneza), stymulacje aktywności leukocytów i niedopuszczenie do powstania infekcji. Pobudza stymulację fibroblastów, które odpowiedzialne są za syntezę m.in. kolagenu i elastyny, czyli włókien zapewniających elastyczność skórze, zwiększenie utleniania i przepływu krwi w tkankach niedotlenionych.
Dermatologia
Lista podstawowych wskazań obejmuje: spowalnianie procesów starzenia, zdecydowanie przyspiesza regenerację po zabiegach z zakresu dermatologii estetycznej (np. mezoterapia), łuszczyca, wysypka, rumień, grzybica skóry, AZS (atopowe zapalenie skóry),trądzik, trądzik różowaty, choroby z autoagresji (np. pokrzywka),alergie, zakażenia bakteryjne.
Onkologia
Zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia uszkodzeń inicjujących powstanie nowotworu, oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich, czyli substancji rakotwórczych, obniża poziom białka C-reaktywnego, czynnika martwicy nowotworów (TNF-alfa) i innych markerów stanu zapalnego w organizmie.
Ortopedia i Reumatologia
Działa stymulująco na fibroblasty, które syntezują kolagen, elastynę i glikozaminoglikany. Pobudza aktywność osteoklastów i przyspiesza wzrost kości. Sprzyja szybszej regeneracji i skróceniu czasu rekonwalescencji. Znacząco zmniejsza możliwość powikłań przy gojeniu urazów kończyn.
Autyzm
Amerykańscy lekarze z dumą relacjonują efekty tlenoterapii, podkreślając wyraźnie zauważalną poprawę stanu dzieci z autyzmem - lepszy kontakt wzrokowy, usprawnienie funkcjonowania społecznego i rozumienia języka. Poprawa nastroju, zmniejszenie lękliwości i rozdrażnienia, poprawa szybkości kojarzenia i reakcji, większe zaangażowanie i koncentracja.