Tlen w ciele człowieka – jaka jest jego rola?

Choć jest to zwyczajny truizm, tlen to niezwykle ważny pierwiastek zarówno dla człowieka, jak i otaczającego go świata. Mimo że ludzki organizm jest tak skonstruowany, że bierze wdechy oraz wydechy w sposób całkowicie podświadomy, niekiedy może dojść do sytuacji niedotlenienia. Do czego ono prowadzi? Między innymi do zmniejszenia wydolności niemalże całego ciała. Istnieje jednak na to skuteczne rozwiązanie. Jakie? O tym możecie przeczytać w poniższym tekście – zapraszamy!

 

Czym jest niedotlenienie i jakie są jego przyczyny?

Niedotlenienie organizmu – inaczej zwane hipoksją – wynika z niedoboru tlenu w tkankach ciała w stosunku do ogólnego zapotrzebowania. Najczęstszymi powodami takiego stanu rzeczy są różnego rodzaju schorzenia – przeważnie choroby układu oddechowego lub krwionośnego. Zauważalnym objawem jest między innymi problem ze złapaniem oddechu lub też odczucie duszności. Oprócz niedotlenienia tkanek, czyli hipoksji, wyróżnia się również hipoksemię, a więc spadek ciśnienia krwi nazywany czasem jej niedotlenieniem. Należy pamiętać, że hipoksemia prowadzi do hipoksji i może mieć przebieg zarówno ostry, jak i przewlekły.

 

 

 

Tlenoterapia w komorach hiperbarycznych, czyli skuteczna pomoc dla całego ciała

Hiperbaryczne komory tlenowe to szczelne, zamknięte konstrukcje, cechujące się wielkością od kilku do kilkunastu metrów. Występują zarówno w wariantach dla jednej, jak i dla paru osób. W ich wnętrzach panuje 3-krotnie wyższe ciśnienie w porównaniu do atmosfery. W jaki sposób komory działają na organizm?

Dzięki podwyższonemu ciśnieniu zabieg uefektywnia przenikanie tlenu do organizmu człowieka. Brak jest jakichkolwiek barier fizjologicznych, a tym samym życiodajny pierwiastek przenika do komórek nawet przez nieukrwione miejsca. Zabieg jest w pełni bezpieczny oraz nieinwazyjny, a dodatkowo zwiększa ilość tlenu w układzie mózgowo-rdzeniowym, we krwi, a nawet w limfie. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach istnieją mimo wszystko przeciwwskazania. Odradza się korzystania z komór osobom z gorączką, krwotokami, niektórymi chorobami płuc, zatok lub uszu, a także tym, którzy mieli przeprowadzaną operację na klatce piersiowej. Z zabiegów nie mogą również skorzystać kobiety w ciąży oraz pacjenci z rozrusznikiem serca.

 

Dzięki zabiegom poprawiającym utlenienie organizmu istnieje możliwość skutecznej poprawy wielu procesów fizjologicznych odbywających się w ludzkim ciele. Terapia ta wspomaga między innymi układ immunologiczny, przyspiesza gojenie się trudnych ran, a nawet pomaga podczas walki z depresją. Jeśli chodzi o miasta, w których wykonywana jest tlenoterapia hiperbaryczna, Warszawa to tylko jedna z wielu lokalizacji, ponieważ tego rodzaju zabieg staje się coraz popularniejszy.

Dodaj komentarz

Copyright 2021 - gabinet-masaz.pl