Komora hiperbaryczna jako alternatywa w walce z depresją

Depresja jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych na całym świecie. Szacuje się, że dotyka aż 350 milionów ludzi, a w Polsce schorzenie to leczy około 1,5 milionów osób. Dzięki innowacyjnym metodom wykorzystującym nowoczesne urządzenia możliwe jest jednak uniknięcie lub ograniczenie leczenia medykamentami, które mogą wywoływać pewne skutki uboczne. Jaka jest alternatywa? O tym przekonacie się, czytając poniższy tekst!

 

Czym w ogóle jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną, która objawia się obniżonym nastrojem. Cierpiąca na tę dolegliwość osoba może być apatyczna, płaczliwa i rozdrażniona, może mieć kłopoty z koncentracją oraz pamięcią, towarzyszą jej skrajne emocje, a niekiedy także myśli samobójcze. W dużej mierze z depresją związane jest uszkodzenie części mózgu określanej mianem hipokampu. Jest to niewielka struktura, której główne funkcje to – uogólniając – zdolność do analizowania informacji, przekazywania danych z pamięci krótkotrwałej do długotrwałej oraz orientacji przestrzennej. Samo leczenie depresji na ogół odbywa się z wykorzystaniem medykamentów, ale czy to jedyne z możliwych rozwiązań?

 

komora hiperbaryczna

 

Komory hiperbaryczne jako alternatywne leczenie depresji

Pierwsze badania nad leczeniem depresji w komorze hiperbarycznej prowadziły Stany Zjednoczone. W testach wzięło udział 60 osób cierpiących na depresję, które zamiast farmakoterapii, zaczęły brać udział w sesjach tlenoterapii. Okazało się, że po kilku sesjach ich stan uległ znaczącej poprawie. Jak to możliwe? Podczas terapii w komorze hiperbarycznej do organizmu ludzkiego dostaje się czysty tlen – również przez nieukrwione miejsca. Pozwala to zarówno na dotlenienie mózgu, jak i całego układu nerwowego. Po kilku sesjach pacjenci odczuwają na ogół pozytywne zmiany – odzyskują dawną witalność, a dodatkowo polepsza się ich pamięć i koncentracja. Tlenoterapia jest też bezpieczniejsza od leków, ponieważ nie prowadzi do efektu odstawienia, występującego po zażywaniu medykamentów oraz nie występują żadne skutki uboczne.

 

Należy pamiętać, że leczenie depresji powinno być zawsze omówione z lekarzem i nie powinno się podejmować decyzji samodzielnie. Tylko i wyłącznie zalecenie specjalisty może dać pewność, że powrót do zdrowia okaże się możliwy. Warto jednak pamiętać, że tlenoterapia może być stosowana obok farmakoterapii jako swego rodzaju „dodatek”. Poprawi się w ten sposób kondycję swojego organizmu, co poskutkuje lepszym samopoczuciem. A jak wygląda kwestia kosztów komory hiperbarycznej w Warszawie? Cena zabiegu jest zależna od czasu trwania sesji, a także ich ilości. Z kolei pod względem opłacalności warto z niej skorzystać, ponieważ efekty widoczne są już po pierwszej wizycie.

Dodaj komentarz

Copyright 2021 - gabinet-masaz.pl